Komputerowe badanie stóp
Komputerowe badanie stóp jest jedną z najnowocześniejszych metod pozwalająca uzyskać bardzo dużą ilość informacji dotyczących stóp osoby badanej. Z badania powinni skorzystać zarówno osoby uprawiające sport, które chciałyby podwyższyć komfort, a tym samym zabezpieczyć się przed wszelkimi urazami (stawu skokowego, kolanowego), jak również pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów, pacjenci ze stopą cukrzycową, stopą wrażliwą, a także wszystkie inni posiadający ból w stopie, kolanie lub stawie biodrowym.
Badanie komputerowe stóp składa się z dwóch etapów: badania statycznego (badanie stóp w staniu w miejscu) oraz badania dynamicznego(badanie podczas chodu). Za pomocą badania statycznego można uzyskać między innymi informację o rozkładzie nacisku na poszczególne części stopy, obciążenie lewej kończyny dolnej względem prawej, przodostopia względem tyłostopia. Badanie stóp w miejscu pozwala zobrazować ukształtowanie stóp podczas obciążenia ciężarem ciała oraz dawać pierwsze sugestie co do możliwości płaskostopia, stopy nadmiernie wydrążonej (chodzenie na obcasie), stopy poprzecznie płaskiej.
Badanie na podoskopie
Najczęściej występującymi wadami stóp u dzieci są stopy płaskie, koślawe lub obie te wady jednocześnie jako stopy płasko-koślawe. Mogą to być wady nabyte w trakcie rozwoju bądź wrodzone nieprawidłowości już z życia płodowego. Od momentu kiedy dziecko zaczyna chodzić rodzice powinni kontrolować rozwój stóp, obserwując ich odbicie, sposób zużywania butów, nienaturalne otarcia naskórka lub deformacje.
PRZYCZYNY
Najczęstszymi powodami występowania wad stóp jest niewydolny aparat torebkowo-więzadłowy, słabe mięśnie podeszwowej strony stopy i przedniej strony podudzi, obniżone napięcie mięśniowe zdiagnozowane w pierwszych miesiącach życia dziecka, nieprawidłowy rozwój stawów biodrowych oraz złe nawyki dziecka w przyjmowaniu pozycji stojącej, siedzącej lub w chodzie.
BADANIE
Przychodząc do nas wykonujemy profesjonalne badanie stóp na podoskopie, obserwując także ustawienie kolan, bioder i miednicy a także doradzimy Państwu w doborze odpowiednich butów oraz ewentualnie wkładek korygujących.
Wkładki ortopedyczne indywidualne
W razie stwierdzenia nieprawidłowości w stopach jest możliwość dopasowania wkładek indywidualnych, które są wykonane dla danego pacjenta z elementami potrzebnymi do korekcji bądź odciążenia stopy. Każde wykonanie wkładki poprzedzone jest szczegółową diagnozą z wykorzystaniem badania komputerowego stóp na podobaroskopie. Jest to najnowocześniejszy sprzęt do badania stóp w czasie stanie oraz chodu.
Wkładki ortopedyczne – na co i dla kogo
- zapalenie rozcięgna podeszwowego
- ostroga piętowa
- płaskostopie poprzeczne
- płaskostopie podłużne
- problemy z trzeszczkami
- nawracające skręcenie stawu skokowego
- zapalenie ścięgna Achillesa
- przeciążenia mięśni w obrębie łydki
- uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego
- dysfunkcja stawu krzyżowo-biodrowego
- różnica w długości kończyn dolnych
- osób mających stopę cukrzycową
- osób posiadających odciski oraz halluksy
W naszym Centrum nigdy nie dobieramy wkładek „na wszelki wypadek” bez konkretnych wskazań medycznych. Szczególną uwagę poświęcamy doborze wkładek dla dzieci, u których stopy kształtując się w pierwszych latach życia przechodzą przez różne fazy, które są po prostu fizjologiczne – nie zawsze oznaczają wadę. Pamiętajmy, że jeżeli stopy są zdrowe nie powinniśmy ich „wyręczać” wkładkami, aby nie rozleniwiać ich konstrukcji mięśniowo-więzadłowej. Znacznie częściej wskazania do wykonania indywidualnych wkładek do butów mają osoby dorosłe, częściej kobiety, u których pojawiają się różnego rodzaju bolesne deformacje jak płaskostopie, halluksy, palce młotkowate, zniekształcenia wynikające z chorób reumatoidalnych czy urazów ortopedycznych, a także osoby borykające się z problemem stopy cukrzycowej. Tym wszystkim osobom nasze Centrum zapewnia profesjonalną pomoc diagnozując, dobierając wkładki a także zapewniając rehabilitację